Merkez Diş Polikliniği, Ağız ve Diş Bakımı, Kanal Tedavisi, Ortodonti, Pedodonti, Sabit Protezler, Haraketli Protezler, Görüntüleme, Tedavi, Periodontoloji, Beyazlatma, Zirkonyum, 

Acil Yardım, Diş Çekimi, İmplant, Diş Eti Tedavisi, Diş Taşı Temizliği, Diş Dolgusu, Estetik Diş Hekimliği, Gömülü Diş Çekimi, Diş Teli, Lazer Tedavisi, Diş Kaplama,

Diş Gıcırdatma, Diş Apsesi, Protez Onarımı, Çene Cerrahisi, Diş Bakım Ürünleri, Porselen Lamina, Diş Sensitivitesi, Çocuk Diş Hekimliği

Ürün Kategorileri

Acil Yardım

YANAK ,DİL ,DİŞETİ VE DİŞÇEKİMİ YERİNDEKİ
KANAMALARDA İLK YARDIM


Yanak,dil,disetinden çesitli hastalik ve yaralanmalar sonucu kanamalar olabilir.
Hastanin agzini isikli bir yerde muayene ediniz.
Agzini soguk su ile çalkalayiniz.
Yanak,dil ve dis eti üzerindeki kanayan yere gaz bezi ile (siz veya hastanin kendisi tarafinda)bastiriniz.Kanayan yeri emmeyiniz.
Çekilen dis yer üzerine yuvarlanarak katlanmis gaz bezini koyup en az 15 dakika bastiriniz.Hastanin kendisi tarafindan isirilarak bastirilmasi daha kolaydir.Ayrica bir esarpla çene basin üzerinden baglanarak bu islem kolaylastirilir.
Sonra gaz bezi yavasça kaldirilir.Eger tekrar kanarsa 15 dakika daha bastiriniz.Agzini çalkalamayiniz.Yalniz tükürünüz.Bas hafif yüksekte olacak sekilde yatiriniz.
Yine kanama durmaz ise o zaman doktor veya dis doktoruna gönderiniz.
Dis çekiminden sonra 3 saat yemek yemeyiniz veya içmeyiniz.Yara yerini örten kan pihtisi bulundugu yere iyice yapismalidir.

Diger Ilk Yardim Gerektiren Konular

DİŞ AĞRISI

Agri genel olarak degil,sadece anlik ise agriyan dis üzeriside gida birikintileri kalmis olabilir.Bu sorunumuzu dis firçasi ve dis ipi kullanarak temizlemeli ve yarim çay kasigi tuz ilave edilmis tuzlu su ile agzimizi çalkalamaliyiz.. Asla agriyan disimizin üzerisine agri kesici v.b. maddeler koymamaliyiz.Kimyasal yapilari nedeni ile dis etimiz veya yumusak dokularimiz tahris olabilir.

Dis üzerinde çürük nedeni ile oyuk olusmussa buraya çok az karanfil yagi (eugenol) emdirilmis pamuk koyulabilir. Eugenol agrinin azalmasini saglayacaktir. Ancak, bu islemi yaparken eugenol fazla kullanilarak dis etine sizmasina neden olunmamalidir. Çünkü karanfil yagi da yumusak dokulari tahrip edici özellige sahiptir.

DİŞ KIRILMASI

Tedaviye yardimci olabilir düsüncesi ile mümkünse kirilan dis parçasi bulunarak koruma altina alinmalidir.Acil olarak bir dis hekimine gidilmeli ve ayni zamanda ulasana kadar bölgede kanama meydana gelmisse temiz bir gazli bez ile basinç uygulanmalidir. Özellikle kontakt spor yapan çocuklarda olusabilecek agiz yaralanmalarini ve dis kiriklarini önlemek için uygulanacak en uygun yöntem agiz koruyucusu (mouth guard) kullanmalarini saglamaktir. Dis darbe nedeni ile kendi yuvasinda yer degistirir ise hafif bir parmak basinci ile dis eski pozisyonuna getirilmeye çalisilmalidir.

İLETİŞİM BİLGİLERİ

BİZE ULAŞIN

info@merkezdisklinigi.com

+90 536 264 99 39

+90 258 264 30 83 | +90 258 261 63 83

BİZİ ZİYARET ET

Saltak Caddesi No: 54 DENİZLİ