Merkez Diş Polikliniği, Ağız ve Diş Bakımı, Kanal Tedavisi, Ortodonti, Pedodonti, Sabit Protezler, Haraketli Protezler, Görüntüleme, Tedavi, Periodontoloji, Beyazlatma, Zirkonyum, 

Acil Yardım, Diş Çekimi, İmplant, Diş Eti Tedavisi, Diş Taşı Temizliği, Diş Dolgusu, Estetik Diş Hekimliği, Gömülü Diş Çekimi, Diş Teli, Lazer Tedavisi, Diş Kaplama,

Diş Gıcırdatma, Diş Apsesi, Protez Onarımı, Çene Cerrahisi, Diş Bakım Ürünleri, Porselen Lamina, Diş Sensitivitesi, Çocuk Diş Hekimliği

Sıkça Sorulan Sorular

SSS

Diş Tedavileri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Maksiller Sinüs üst çenemizin hemen üzerinde, azı dişlerimize yakın bir bölgede yer alan anatomik boşluklara verilen isimdir. Bu boşlukların görevi ses oluşumu ve kafa ağırlığının azaltılmasını sağlamaktır. Sinüs boşluklarının aşağıya doğru sarktığı durumlarda kemik hacminde kayıplar oluşur. Bu kemik kayıpları doğal fizyolojik bir süreç olarak görülebilir ancak implant tedavisi öncesi sorun oluşturabilir.

Sinüs greftleme, aşağı sarkmış sinüs boşlukları doldurularak dişsiz bölgelere implant tedavisi uygulayabilmek amacıyla kullanılmaktadır.

Sinüslerin sarkması nedeniyle kemik hacminde azalma yaşayan bir hastaya implant tedavisi uygulanacaksa, tedavide öncelikle Sinüs Lifting adı verilen bir cerrahi müdahale uygulanır. Bu işlem ile kemiğin içine tam olarak yerleştirilmesi gereken implantın boyu ve genişliği için yeterli hacim yaratılır. Yeterli kemik hacmi elde edildikten sonra implant uygulamasına geçilir. Sinüs lifting gerektiren implant tedavilerinde konunun uzmanları olan çene cerrahlarının tedaviyi gerçekleştirilmesi son derece önemlidir. İstanbul Aydın Üniversitesi Dentaydın Diş Hastanesi Profesör ve Doçentlerden oluşan uzman hekim kadrosu, deneyimli hekim yardımcıları uluslararası kalite standartlarına sahip tıbbi malzemeleriyle implant tedavisinde Avrupa standartlarıyla hizmet vermektedir.

Sinüs lifting, lokal anestezi ve genel anestezi uygulaması ile yapılır . Yaklaşık yarım saat süren bu operasyon sonrası ağrı kesici ile geçebilecek boyutta hafif ağrılar oluşabilir. İşlemin tamamlanmasının ardından genellikle 5-6 aylık bir süre boyunca bölgenin iyileşmesi beklenir. Bölgeye uygulanan greftin sert doku haline gelebilmesi için böyle bir süreye ihtiyaç vardır.

Travma, çürük, endodontik veya periodontal nedenlerle kaybedilen eksik dişlerin yerine uygulanan vida şeklinde yapay diş kökleridir. Dokuya uyumlu bir materyal olan titanyumdan yapılan implantlar doğal dişlere en iyi alternatiftir.

İMPLANT HANGİ DURUMLARDA UYGULANMALIDIR?
Tek veya çok sayıda diş eksikliklerinde, hatta tüm dişlerin kaybedilmesi durumunda implant uygulanabilir.Tek diş eksiklikleri, sağlam olan komşu dişler küçültülerek geleneksel köprü protezi ile tedavi edilirken, bir adet implant yerleştirilerek komşu dişlere dokunulmadan sağlıklı bir şekilde tedavi edilebilir. Çok sayıda diş eksikliklerinde iki ya da daha fazla implant ile sabit köprü tedavisi yapılmaktadır. Tam dişsizlik durumunda ise tam protez denilen damak protezleri yapılır. Tam protezlerde karşılaşılan çiğneme, konuşma problemleri ve tat alma sorunu implant tedavisi ile ortadan kalkmaktadır. Daha tutucu implant destekli hareketli protez yapılabileceği gibi uygulanan implant sayısı artırılarak sabit köprü protezi de yapılabilir.İmplantların uzman cerrahlar tarafından yapılmasına dikkat edilmesi en önemli noktalardan biridir. İstanbul Aydın Üniversitesi Dentaydın Diş Hastanesi, akademik uzman hekim kadrosunun yanı sıra sahip olduğu üniversite hastanesi garantisi ile de implant cerrahisi alanında yüksek güven vermektedir.

İMPLANT TEDAVİSİ HERKESE UYGULANABİLİR Mİ?
Kemik gelişimi tamamlanmış, yeterli kemik hacmine sahip, genel sağlık problemi olmayan veya hekimi tarafından kontrol altında alınmış olan her bireye implant tedavisi uygulanabilir.

İMPLANT TEDAVİSİ NE ZAMAN UYGULANABİLİR?
İstanbul Aydın Üniversitesi Dentaydın Diş Hastanesi’nin steril klinik ve ameliyathane ortamlarında, diş çekiminden sonra çekim bölgesinin iyileşmesini takiben ya da çekim ile aynı seansta implant uygulanabilir.

İMPLANT SIRASINDA VE SONRASINDA AĞRI HİSSEDİLİR Mİ?
İmplant uygulaması o bölgeye uygulanan lokal anestezi ile ağrısız şekilde yapılmaktadır. Operasyon sonrasında herhangi bir diş çekimi sonrasında oluşabilecek kadar hafif bir ağrı oluşabilir. Çene kemiğine uygulanan bir işlem olması nedeniyle hafif ödem de oluşabilmektedir.

TOPLAM TEDAVİ SÜRESİ NEDİR?
İmplantta 2 aşamalı tedavi prosedürü izlenmektedir. İlk aşama implantın yerleştirilmesi, 2. aşama implant üstü protezin yapılmasıdır. İmplant operasyonu 1 implant için yaklaşık 15 dakikalık bir uygulamadır. İmplantların çene kemiği ile tam birleşmesini sağlamak amacıyla operasyondan sonra 3-4 aylık bekleme süresi vardır. Bunu takiben 10 gün içinde kalıcı implant üstü protezi yapılır. 3-4 aylık iyileşme sürecinde geçici bir protez yapılabilir.

İMPLANT TEDAVİSİNİN AVANTAJLARI NELERDİR?
En önemli avantajı iyi estetik görünüm sağlamasıdır. Hastaya her istediğini yiyebilme özgürlüğünü sağlayarak sağlıklı ve dengeli beslenmeyi sağlar. Böylece hastalar daha mutlu sosyal hayata sahip olur.

İMPLANT GARANTİLİ BİR TEDAVİ MİDİR?
İmplant öncesi hastanın genel sağlık durumu, kemik yapısı ve ağız içi durumu Dentaydın Diş Hastanesi Profesör ve Doçentlerden oluşan akademik uzman hekim kadrosu tarafından klinik ve radyolojik olarak değerlendirilerek tedaviye uygunluğuna karar verilir. Sağlıkla ilgili tüm tedavilerde garanti vermek doğru olmaz, ancak yapılan operasyon tekniğine, kemiğin uygunluğuna ve hastanın ağız hijyeninin sağlıklı olmasına bağlı olarak implant uygulamasında %90-95 başarı sağlanabilir.

İMPLANT PAHALI BİR TEDAVİ MİDİR?
Birden fazla uzun süreli işlem gerektirdiği için ve maliyeti göz önüne alındığında rutin diş hekimi hizmetlerinden daha yüksek bir harcama gerektirir. İmplant tedavisi tamamlanan hastalarda, hastaların yaptıkları harcamaların karşılığını aldıkları görülmektedir.

Ağız kokusu (Halitozis, oral malodor veya bad breath) hoş olmayan nefes kokusu olarak tanımlanmaktadır. Ağız kokusunun temel olarak ağız hijyeni, diş ve dişeti sağlığı ile alakalı olduğu unutulmamalıdır. Dolayısıyla ağızda oluşan koku sıklıkla diş ve dişeti tedavisi gerektirmektedir.

Sebepleri arasında şunlar sayılabilir:
Oral etkenler

-Kötü ağız hijyeni veya ilerlemiş dişeti hastalığı, çürükler gibi dental veya periodontal problemler,
-Kirli protezler, apareyler, hatalı dolgu ve kaplamalar ve gıda birikim alanları
-Dilde aşırı bakteri birikimi
- Azalmış tükürük akımı

Ağız dışı etkenler
-Sigara ve bazen içki
-Ağız kuruluğuna yol açan bazı ilaçlar (antikolinerjikler, antidepresanlar, diüretikler, antiparkinson ve kemoterapötik ajanlar),
-Şeker hastalığı, mide problemleri, karaciğer hastalıkları, boğaz enfeksiyonları, sinüzit gibi birçok sistemik hastalık,
-Birçok vitamin ve mineral eksikliği; örneğin A vitamini, B12 vitamini, demir veya çinko eksikliği ağızda kurumayla birlikte mukozada fissürleşmeye yol açar ki bu da gıda ve doku artıklarının tutunmasına dolayısıyla halitozise katkıda bulunur.
-Birçok gıda ve içecekler özellikle sarımsak ve soğan geçici ağız kokusu yapabilir.

Halitozis toplumun büyük kesimini etkilemekte ve etkilenen kişilerde önemli sosyal ve psikolojik sıkıntılara neden olmaktadır. Çağdaş toplumlarda insanların birbirleri ile olan ilişkileri önemli olduğu için gelişmiş ülkelerdeki insanlar bu probleme daha çok dikkat etmektedirler. Bununla birlikte çok az hasta tedavi için diş hekimine başvurmaktadır. Bu durum, ağız kokusu problemi yaşayan insanların sıklıkla tam olarak bu durumun farkında olmamalarından kaynaklanmaktadır.

Nefes ferahlatıcı, gargara, sprey,şeker ve sakızlar için ciddi paralar harcandığı görülmektedir. Pek çok ticari ürün ağız kokusunu elimine ettiğini iddia etmektedir. Ancak alkol bazı içinde güçlü tatlandırıcı katılmış olan bu ürünler ağız kokusunu sadece maskelerler. Oysa ki halitozis genel olarak kötü oral hijyen veya oral kavitedeki bir hastalığa ya da teşhis ve tedavi gerektiren ciddi bir sistemik hastalığa da bağlı olarak gelişmektedir. Dolayısıyla tedavisi altta yatan nedene yönelik olmalı ve tedaviye başlamadan önce kokunun kaynağı bulunmalıdır.

Halitozisin tedavisinde etkili metod oral hijyeni ve temel dental bakım ile periodontal sağlığın düzeltilmesi ve gerekiyorsa hastanın tıp doktoru veya uzman hekime yönlendirilmesidir. Dilin fırçalanması ağız kokusunu azaltmada diş fırçalamak kadar etkilidir. Dişlerden plağın uzaklaştırılması için pek çok ürün kullanılırken üzerinde ağız kokusu oluşturan milyonlarca bakteri barındıran bir organın yani dilin temizliği ihmal ektedir. Dil yüzeyinin temizlenmesi için plastik dil kazıyıcıları ve küçük fırçalar kullanılabilir.

Özetle, ağız kokusuyla baş etmek için şu noktalara dikkat etmek faydalı olacaktır:
Düzenli diş fırçalamak, diş ipi kullanmak ve dil fırçalamak
Düzenli diş hekimi kontrolüne giderek ağız kokusuna neden olabilecek diş ve dişeti hastalıklarının tedavisini sağlamak,
Alkol içermeyen ağız gargaraları kullanmak,
Diş hekimi gerek gördüğü takdirde, ağız kokusuna neden olabilecek sistemik durumun tespiti için tıp hekimine başvurmak.

Doğru hastada doğru beyazlatma ürünü seçildiğinde diş beyazlatma tedavisinin hiçbir zararı yoktur. Diş beyazlatma tedavisi sonucu yapısal değişiklik ve kalıcı hasar oluştuğunu gösteren araştırma yoktur. Diş beyazlatma esnasında ve sonrasında bir hassasiyet oluşabilir ancak bu hassasiyet geçicidir. Diş renginin değiştirilmesindeki en konservatif yöntem diş beyazlatmadır. Diş beyazlatmanın alternatifi porselen, kompozit laminalar veya porselen kaplamalardır.

Beyazlatma işlemi, diş hekimi tarafından uygulanabildiği gibi, diş hekimi tarafından ölçü alınarak hastaya özel hazırlanan plaklar aracılığıyla, kontrollü bir şekilde hasta tarafından da uygulanabilir. Ayrıca diş hekimi kontrolü olmadan hastaların market ve eczanelerden edinebileceği beyazlatma sistemleri de mevcuttur.

Beyazlatma tedavisine artan talep nedeniyle farklı beyazlatıcı ürünler piyasaya sunulmaktadır. İçerikleri, konsantrasyonları, tatları, kullanım şekilleri sürekli değişen bu beyazlatma sistemlerinin bir kısmının etkileri ve kalıcılıkları net olarak belirlenmemiştir. Beyazlatma tedavisinin en sağlıklı şekilde yapılabilmesi için muhakkak doktor kontrolünde yapılmalıdır. Yapılan araştırmalara göre beyazlatma işlemi dişleri daha kolay renklenir hale getirmemektedir. Tüketilen renkli içecekler, sigara, bazı ağız gargaraları gibi renklendirici maddeler ve yaşla birlikte dişler ne hızda renkleniyorsa beyazlatma tedavisi sonrası da aynı hızda renklenir. Yapılan araştırmalara göre de beyazlatma işlemi dişleri daha kolay renklenir hale getirmemektedir.

Diş rengi, dişin iç yapısının rengi ve diş yüzeyinde var olan dış renkleşmelerin birleşiminden oluşur. İçsel diş rengi, diş minesi ve dentininin ışığı dağıtma ve adsorbsiyon özellikleriyle ilişkilidir. Dişin dentin yapısının özellikleri genel diş renginin belirlenmesinde en önemli rolü oynar.

Dışsal lekeler, diş fırçasının ve diş macununun aşındırıcı etkisinin daha az ulaşabildiği diş bölgelerinde oluşmaya meyillidirler ve sıklıkla sigara içme, tanen bakımından zengin gıdaların (ör. Kırmızı şarap) diyet ile tüketilmesi ve klorheksidin ve benzeri katyonik ajanların veya kalay ve demir gibi metal tuzlarının gıdalar veya çeşitli tedavilerde kullanılması yoluyla bu renkleşmelerin oluşma hızı artabilir.

Optimum diş rengi için, dişlerde oluşmuş dışsal lekeler diş taşı temizliği ve polisaj işlemiyle uzaklaştırıldıktan sonra, iç renkleşmelerin beyazlatılması için beyazlatma tedavisi yapılmalıdır. Diş rengi, dişin iç yapısının rengi ve diş yüzeyinde var olan dış renkleşmelerin birleşiminden oluşur. İçsel diş rengi, diş minesi ve dentininin ışığı dağıtma ve adsorbsiyon özellikleriyle ilişkilidir.

Dişin dentin yapısının özellikleri genel diş renginin belirlenmesinde en önemli rolü. oynar. Dışsal lekeler, diş fırçasının ve diş macununun aşındırıcı etkisinin daha az ulaşabildiği diş bölgelerinde oluşmaya meyillidirler ve sıklıkla sigara içme, tanen bakımından zengin gıdaların (ör. Kırmızı şarap) diyet ile tüketilmesi ve klorheksidin ve benzeri katyonik ajanların veya kalay ve demir gibi metal tuzlarının gıdalar veya çeşitli tedavilerde kullanılması yoluyla bu renkleşmelerin oluşma hızı artabilir.

Optimum diş rengi için, dişlerde oluşmuş dışsal lekeler diş taşı temizliği ve polisaj işlemiyle uzaklaştırıldıktan sonra, iç renkleşmelerin beyazlatılması için beyazlatma tedavisi yapılmalıdır.

Bu özel dönemlerde hormonlarda meydana gelen değişimlerden dolayı vücuttaki pek çok dokuda olduğu gibi dişeti dokusunda da etkilenmeler meydana gelir ve bu durumda dokuların mikroorganizmalara karşı cevabı daha fazla olur. Bu nedenle, bu dönemlerde bakteri plağını kontrol altında tutabilmek için günlük diş fırçalama ve diş ipi kullanımına ekstra özen göstermek çok büyük önem taşır.

Hamilelik gingivitisi hamile kadınların yaklaşık %30-100′ünde görülür. Hamileliğin en yaygın oral komplikasyonudur ve artmış östrojen ve progesteron seviyeleri neticesinde lokal iritanlara karşı artmış cevap ve daha az titiz oral hijyenden kaynaklanır. Hamilelikten önce var olan dişeti hastalığı hamilelik döneminde gelişen hastalığın şiddetini ve ciddiyetini etkileyebilir. Eğer ağız bakımı da yeterli değilse dişeti iltihabının şiddeti artar. Özellikle dişeti kanaması olan hamile bireyler muhakkak bir periodontoloji uzmanına başvurmalıdırlar.

Hamilelik döneminde ayrıca, şekerli gıdalara aşerme ve ilk aylarda görülen bulantı ve kusmalardan sonra annenin ağız bakımına yeterince özen gösterilmemesi gibi nedenler de çürük oluşumunu arttırabilir.

İkinci trimestır olarak adlandırılan 3-6 aylar arası dönem gebelik sürecinde diş tedavileri için ideal dönem olarak kabul edilmektedir. İlk ve son trimestırlarda ise zorunlu olmadıkça dental tedavilerden kaçınılmalıdır. Röntgen ışınlarına maruziyetten hamilelik sırasında, özellikle ilk trimestırda kaçınılmalıdır, çünkü gelişmekte olan fetus özellikle radyasyon hasarına duyarlıdır. Eğer gerekliyse diş filmleri kurşun önlük kullanılarak çektirilmelidir. Diş ve dişeti enfeksiyonlarına bağlı olarak kullanılacak ilaçlar muhakkak hekim gözetiminde tercih edilmelidir. Tüm bunların ötesinde, hamilelik öncesi anne adaylarının bilinçlendirilmesi, gebe kalmadan önce ağız-diş sağlığının en iyi hale getirilmesi hem fetus hem de anne sağlığı için gerekmektedir. Çünkü dişetindeki kanama ile bakteriler annenin kan dolaşımına geçip bebeği etkileyebilir. Unutulmamalıdır ki günümüzde periodontal hastalıkların bebeklerde düşük doğum kilosu ve erken doğum riskiyle ilişkisi saptanmıştır.

Dişeti hastalığının başlangıcı gingivitistir. Bu hastalık dişetinin kızarmasına, şişmesine ve ayrıca diş fırçalarken ve diş ipi kullanımı sırasında kanamalara sebep olur.

Sağlıklı dişeti gülkurusu pembe renkte, diş üzerine sıkıca yapışık ve bıçak sırtı gibi keskin sonlanan yapıdadır. Dişeti hastalığının temel nedeni olan bakteri plağı dişler üzerinden uzaklaştırılmazsa dişeti sağlığı bozularak rengi kırmızılaşır, dişeti hafif şişkinleşir, diş üzerine sıkıca tutunma özelliğini kaybeder.

Dişeti hastalığının en önemli ve en erken bulgusu fırçalarken ve/veya sert bir gıdayı ısırırken oluşan kanamadır. Bu durumda yapılması gereken bir periodontoloji uzmanına başvurmaktır.

Günümüzde giderek artan bir sorun olarak karşımıza çıkan diş hassasiyetinin (Dentin hipersensitivitesi) gelişiminde değişik faktörler rol almakla birlikte esas olarak dentinin ağız ortamına açılması gerekmektedir. Bu durum, hastayı yemek yerken, içerken, dişini fırçalarken ve hatta bazen nefes alırken bile rahatsız edebilir.

Dentinin ağız ortamına açılması mine dokusunun kaybı veya kök yüzeyinin açığa çıkması ile oluşur. Minenin kaybı genellikle atrisyon, abrazyon, erozyon, travma ve çürük gibi nedenlerden kaynaklanırken kök yüzeyinin açığa çıkması diş eti çekilmesi, yanlış diş fırçalama, aşındırıcı diş macunları, periodontal hastalıklar ve okluzyon bozuklukları gibi nedenlerden oluşur.

Dentin hassasiyetinin tedavisi iki şekilde yapılabilir: birincisi; bireylerin evde diş macunu, ağız gargarası gibi hassasiyet giderici ürünler kullanmasıyla, ikincisi ise muayenehane şartlarında profesyonel uygulamalarla yapılmaktadır. Hangi tedavi yönteminin tercih edileceği; hassasiyetin şiddeti, etkilenen diş sayısı, diş yapısı kaybının derecesi ve gereken tedavi süresine bağlı olarak değişmektedir. Ayrıca günümüzde lazerler bu tedavilerin başarısını ve süresini arttırmak amacıyla kullanılmaya başlanmıştır.

Amlgam dolgu; çeşitli metal tozlarının özel bir sistemle karıştırılmasıyla hazırlanan, yumuşak kıvamdayken dişe yerleştirilen restorasyon türüdür. Sağlığa herhangi bir zararı yoktur. Çürük dişin tedavisine karar verirken kompozit dolgu mu, amalgam dolgu mu veya inley onley mi kararı hekime bırakılmalıdır. Tüm dolgu türlerinin birbirlerine göre avantajları ve dezavantazları vardır. Hekim hastanın ve dişin durumuna göre restorasyon türüne belirlemelidir.

Dolgunun ömrünü belirleyen birçok faktör vardır. Dişteki madde kaybı miktarı, çürüğün bulunduğu bölge, hastadaki diş sıkma gibi kötü alışkanlıkların olup olmaması, hastanın ağız hijyenine özen gösterip göstermemesi, tedaviyi yapan hekimin bilgi ve becerisi, dolgu için kullanılan materyellerin türü ve kalitesi bu faktörlerin başlıcalarıdır.

Kapanış bozuklukları ve dişlerin çenelerdeki konumlarının nasıl oluştuğunu incelen ,teşhis eden ,bu bozuklukları önleyen ve tedavi eden bir diş hekimliği dalıdır.Yunanca sözcükten oluşmuştur”ortos”düzeltmek,doğrultmak”odontos” diş demektir.

Ortodonti ile uğraşan diş hekimlerine ”Ortodontis” ve ya,”Ordodonti Uzmanı ” denir. Ortodontisler dişleri yeniden sıralamak ve konumlandırmak için ”aparey”olarak adlandırılan ,düzenletici aygıtlar kullanılır.Eğri ve Çarpaşık dişler ,ileriye itilmiş fırlak dişler ,ileriye itilmiş fırlak dişler ”ortodontik apareyler ” ile tedavi edilir.

Diş hekimi yüzün 1/3 alt kısmının estetiğinden sorumludur. Bu alan dudakları, dişetlerini ve gülme alanına giren dişleri kapsamaktadır. Günümüz estetik anlayışında sağlıklı soluk pembe dişetleri ile düzgün sıralı, simetrik, beyaz dişlerin ahengi vurgulanmaktadır. Estetik doğallık ile bir bütündür. Kırmızı, hafif kanamalı ve şişmiş dişetleri sağlıksızlık olarak algılanmaktadır ve doğallıktan uzaktır. Basit bir dişeti tedavisi ile bu sorun ortadan kalkmaktadır. Her vakada farkı çözümler sunulur. Estetik düzenlemeler bazen çok ufak girişimler ile tamamlanır iken bazen çene cerrahisi, plastik cerrahi, ortodontik tedavi gibi girişimler ile uzun süreçte tamamlanabilmektedir. Önemli olan kişin beklentilerini hekimin anlayabilmesi ve tedaviye başlamadan tedavi sonucunu öngörebilmesidir. Bu hususta hekim-hasta ilişkisi ve hekimin tecrübesi önem kazanmaktadır.

Günümüz teknolojisinde doğal diş minesi ile aynı ışık geçirgenliğinde birebir aynı renkte kuronlar yapılabilmektedir. Bu kaplamalar ‘metal free’ diye adlandırılan tam porselenden veya zirkondan hazırlanır. Dişsizliğin fazla sayıda olduğu durumlarda bu estetik kuronlar kullanılamayabilir.

Bazen düzgün sıralı ancak morfolojisi ya da rengi bozuk dişlerde, özellikle genç bireylerde dişte hiç kesim yapmadan ‘bonding yöntemi’ olarak adlandırılan teknikle tek seansta dişlerde değişim yaratmak mümkündür. Bu yöntem bizotaj, kontürleme ve dolgu yapımını içerir.

Lamina; yine düzgün sıralı ya da çok hafif çapraşıklığı olan dişlerde tercih edilir. Dişlerin sadece ön yüzeyindeki mine 1mm kaldırılarak, yaprak porselenler yapıştırılır. Lamina, birkaç seansta provalar ile hazırlanır. Yapıştırma işlemi tüm seansınların en önemli aşamasıdır. Son derece özel teknikle yapıştırıldıktan birkaç dakika sonra ısırarak yemek yenebilir. Doğal dişlerden ayırt etmek mümkün değildir.

Esasında sabit ve hareketli olmak üzere 2 tip protez mevcuttur. İmplantlar ile desteklen protezler sabit yada hareketli olarak kişinin anatomik yapısı ve ihtiyaçları göz önüne alınarak tasarlanır.

Sabit protezler; dişlere yapıştırıldıktan sonra ancak hekim tarafından çıkarılabilen kuron ve köprüleri kapsamaktadır. Dolgu ile restore edilemeyecek kadar harap olmuş dişler kuronlanır. Köprü ise dişsiz sahanın önünde ve arkasındaki dişlerden destek alan çoklu diş içeren restorasyonlardır.

Bazen düzgün sıralı ancak morfolojisi ya da rengi bozuk dişlerde, özellikle genç bireylerde dişte hiç kesim yapmadan ‘bonding yöntemi’ olarak adlandırılan teknikle tek seansta dişlerde değişim yaratmak mümkündür. Bu yöntem bizotaj, kontürleme ve dolgu yapımını içerir.

Hareketli protezler ; sabit köprülerin yapılmasının mümkün olmadığı durumlarda diş yada doku desteği olan, kişilerin takıp çıkartabildiği protezlerdir. Ağızda dişler olduğunda parsiyel protez olarak isimlendirilir. Günümüz teknolojisinde diş ve doku destek elemanları son derece estetik yapılabilmektedir. Aynı zamanda damak teması olan bölgelerin çok ince alaşımdan yapılması protezin boyutunun küçülmesine olanak sağlayarak kişinin alışma sürecine yardımcı olur. Ağızda hiç diş olmadığında yapılan protez, total protez olarak isimlendirilir. Total dişsizlikte de fonksiyonel ölçü yöntemleriyle ağız dokusu ile uyumlu hareketli protezler yapılmaktadır.

İmplant destekli protezler: İmplantlardan destek alan protezler hastanın anatomisine ve ihtiyacına göre sabit ya da hareketli olarak tasarlanabilir. Klasik köprü yapımında dişsiz sahanın önündeki ve arkasındaki doğal diş prepare edilir. Oysa dişsiz sahada implant yapılırsa sağlam diş dokusu korunmuş olur ve köprü dizaynında olduğu gibi dişler birleşik yapıda olmaz. İmplant yapılan kemik fonksiyonel olarak stimule edileceğinden uzun dönemde kemik rezorbsiyonu önlenmiş olur. İmplantlar tek diş eksikliklerinde olduğu gibi çoklu ya da total dişsizlik tedavilerinde de hem hastalar hem de hekimler için yüz güldürücü sonuçlar vermektedir. Total dişsizlerin tedavisinde hareketli damak protezi kullanan bir hasta implant destekli protezleri ile sabit köprü kullanabilmektedir.

Günümüzde büyük şehirlerde yaşayan kişilerin %90 gibi yüksek bir oranı özellikle gece uyurken farkında olmaksızın dişlerini sıkmaktadır. Diş sıkan bireylerin %20′sinde tedavi gerektirecek semptomlar gelişmektedir. Bunlar; öncelikle diş minelerinde aşınmalar, diş etine yakın yüzeyde minenin çatlaması, dişetinin çekilmesi gibi dişsel problemler ile başlar. Daha ileri vakalarda çene eklemi disfonksiyonu semptomları başlar. Bunlar çene ekleminden ses gelmesi; çene hareketlerinde kısıtlılık; kulaktan ses gelmesi; kulak önünde ve çenelerde ağrı, kulakta tıkanıklık hissi, boyun, yüz ve çiğneme kaslarında spazm oluşumu ve ağrı şeklindedir. Diş sıkma-gıcırdatmanın literatürde onaylanmış ve pratik bir tedavisi henüz yoktur. Bizim tedavimiz diş sıkmanın neden olacağı sıkma kuvvetini çeneye uygulanan, splint diye isimlendirilen ortopedik bir aperey ile kontrol altına almaktır. Özellikle uyurken kişinin kullanması gerekir. Splint çenelerin ölçüsü alındıktan sonra kişiye özel olarak üretilir. Çok ince ve kişiye özel hazırlandığı için ergonomik olup, rahatsızlık hissi vermez. Bu şekilde dişlerin aşınması önlendiği gibi dişeti çekilmelerinin de önüne geçilir. Alt ve üst çene arasında hasar gören eklem diski kendini onarabilecek ve eklem sıvısı artarak eklem içi sesler ve ağrılar azalacaktır.

İLETİŞİM BİLGİLERİ

BİZE ULAŞIN

info@merkezdisklinigi.com

+90 536 264 99 39

+90 258 264 30 83 | +90 258 261 63 83

BİZİ ZİYARET ET

Saltak Caddesi No: 54 DENİZLİ